Candidaturas


Albacete

Congreso

  1. Don Javier Sánchez Gutiérrez (Independiente).
  2. Doña Sara Puche Soriano (Independiente).
  3. Don Gustavo Téllez Soriano (IU).
  4. Doña Rosa María Rodríguez Berlanga (IU).

Suplentes:

  1. Don Marcos Guerrero Navarro (IU)
  2. Doña María Eugenia Vecina Fillol (Independiente).
  3. Don José Eugenio Parreño Alcocel (IU).

Senado

  1. Don Juan Miguel Rodríguez Cuesta (I.U.).
  2. Doña María Cesárea Borja Gómez (Independiente).
  3. Don Álvaro González Martínez (IU).

 

Alicante/Alacant

Congreso

  1. David Rodríguez Fernández.
  2. Eli Aleix Pérez.
  3. Vicente Selva Belen.
  4. Lorena Gallardo Manchón.
  5. Daniel Puerto García.
  6. Ana María Tapia López.
  7. Alberto Arranz Santander.
  8. María Carmen Camús Donat.
  9. Gerardo Romero Reyes.
  10. Ana María Loaisa Orteiza.
  11. Sergio Sánchez Martínez.
  12. Trinidad Rubio Sala.

Suplentes:

  1. Luis Miguel Vega Lozano.
  2. Altea Llopis Amat.
  3. Vicente Vilaplana Sanchís.

Senado

  1. Lola Llorca Giner.
  2. Diego Beltrán Farpón.
  3. Alberto Francisco Fuggini Catalán.


Almería

Congreso

  1. Doña Sonia Barreiro Martínez.
  2. Don Roberto Álvarez Gómez.
  3. Doña Angelina Concepción Orea González.
  4. Don Juan Antonio López Escobar.
  5. Doña María del Pilar del Barco Martínez.
  6. Don Manuel Pérez Galdeano.

Suplentes:

  1. Doña María Belén Pérez Hernández.
  2. Don Julián López Miravete.

Senado

  1. Don David García del Valle.
  2. Doña Teresa Novo García.
  3. Don Enrique Luis Usoz Chaparro.

 

Araba/Álava

Congreso

  1. Don Carlos Tejerizo García.
  2. Doña María Elena Arce Santiago.
  3. Don Unai Samaniego Balza de Vallejo.
  4. Doña Ana Rebalderia García.

Suplentes:

  1. Don Luis Rodríguez Tobías.
  2. Doña Nuria Buesa Belacortu.

 

Senado

  1. Don Ignacio Gómez González.
  2. Doña María Soledad del Barco García.
  3. Don Agustín Plaza Fernández.

 

Asturias

Congreso

  1. Don Manuel González Orviz.
  2. Doña Leticia Gil Gutiérrez.
  3. Doña Ana Isabel Díaz Fernández.
  4. Don Roberto Ruiz García.
  5. Don Faustino Sabio López.
  6. Doña María del Pilar Muñiz López.
  7. Doña Silvia Iglesias González.
  8. Don Camilo Xabel Sousa González.

Suplentes:

  1. Doña Agustina Guglielmetti López.
  2. Don Manuel Jesús Lastra González.
  3. Doña Raquel Agüeros Alonso.

 

Senado

  1. Doña Gemma Álvarez Delgado.
  2. Don Julio Antuña Román.
  3. Doña Laura Álvarez García.

 

Ávila

Congreso

  1. Doña Mónica Martínez Rivas.
  2. Don Jorge Santiago Nieto del Castillo.
  3. Doña Milagros Hernández Calvo.

Suplentes:

  1. Don Serafín de Tapia Sánchez.
  2. Doña María Montserrat Barcenilla Martínez.
  3. Don Benito Cañadas Muñoz.

 

Senado

  1. Don Emilio Vallejo Herrero.
  2. Doña María Montserrat Sánchez Jiménez.
  3. Don Alberto López Casillas.

 

Badajoz

Congreso

  1. Don Juan Carlos Molano Gragera.
  2. Doña María Encarnación Caso Amador.
  3. Don Miguel Cansado Padrera.
  4. Doña María Amparo Guerra Morato.
  5. Don Antonio Otero Arenas.
  6. Doña Marta Isabel García Ortiz.

Suplentes:

  1. Don Silvio Javier Navalón Mañalich.
  2. Doña Nuria Jiménez Campanario.

Senado

  1. Doña Sandra María Blanco Grande.
  2. Don Luis Diego Pizarro Candalija.
  3. Doña Candelaria Silva Navarrete.

 

Illes Balears

Congreso

  1. Don Artur Parron Guasch (IU).
  2. Doña Isabel Vallés Garrido (IU).
  3. Don Carlos Marco Pons Camps (IU).
  4. Doña Eva Maria Machado Villena (IU).
  5. Don Ismael Palomo Balaña (Independiente).
  6. Doña Vanessa Diaz Ojeda (IU).
  7. Don Ramon Martos Oliver (IU).
  8. Doña Anette Perrotte Frontera (IU).

Suplentes:

  1. Don German Terron Fuentes (IU).
  2. Doña Isabel Santamaria Casals (CLI-AS).
  3. Don Celedonio Barredo Villar (IU).

Senado

  1. Don Rafael Polonio Gómez (CLI-AS).
  2. Doña Isabel Vallés Garrido (IU).
  3. Don Ismael Palomo Balaña (Independiente).

 

Bizkaia

Congreso

  1. Don Iñigo Martinez Zaton.
  2. Doña Irene Euba Arroyo.
  3. Don Andoni Basterra Urrutia.
  4. Doña Eva Maria González Pedraza.
  5. Don Andoni Perez Ayala (Independiente).
  6. Doña Zoe Angulo Crespo.
  7. Don Enrique Olaso García.
  8. Doña Amaia Arenal Vidorreta.

Suplentes:

  1. Don Xabier Andrés Uriarte.
  2. Doña Sandra Gómez de Garmendia Cuetos.
  3. Don José Luis Villalobos del Amo.
  4. Doña Itsaso Palacio Rodríguez.

Senado

  1. Don Xabier Jimenez Lopez.
  2. Doña Naiara Lopez Larrinaga.
  3. Don Angel Bao Perez.

 

Burgos

Congreso

  1. Don Juan Manuel Alonso Poza.
  2. Doña María Concepción Ortega Alonso.
  3. Don Manuel Capilla Ibáñez.
  4. Doña Gloria Díez Herrera.

Suplentes:

  1. Don José María Barcina Virumbrales.

Senado

  1. Don Jorge García Velasco.
  2. Doña Eva María Peláez Bartolomé.
  3. Don Luis Delgado Mariscal.

 

Cáceres

Congreso

  1. Don Raúl Martín Fernández.
  2. Doña María Aranzazu Bonilla Felipe.
  3. Don Fernando Óscar Graña Soule.
  4. Doña María Luisa Rebolledo Acedo.

Suplentes:

  1. Don Abraham Carrillo Santos.
  2. Doña Purificación Félix Muñoz.
  3. Don Manuel Cruz Moreno.

Senado

  1. Doña María del Carmen Muñoz Donoso.
  2. Don José Manuel Méndez Franco.
  3. Don Carlos Luengo González.

 

Cádiz

Congreso

  1. Don Santiago Gutiérrez Ruiz.
  2. Doña Ana Fernández de Cosa.
  3. Don Ernesto Alba Aragón.
  4. Doña María José Grimaldi González.
  5. Don José Carlos Luque León.
  6. Doña Laura Castilla Sánchez.
  7. Don Juan Antonio Ariza Barrientos.
  8. Doña Sandra Haro Márquez.
  9. Don Joaquín Santander Martín-Arroyo.

Suplentes:

  1. Don Antonio Muñoz de Arenillas Valdés.
  2. Doña Esperanza de los Reyes Bernal.
  3. Don José Aroca Novella.

Senado

  1. Don Gonzalo Álias Gurría.
  2. Doña Isabel María Fernández Orihuela.
  3. Don Pedro Jesús Carrero González.

 

Cantabria

Congreso

  1. Don Sergio Tamayo Gilabert.
  2. Doña Andrea González Valle.
  3. Don Fernando Agúndez de la Cruz.
  4. Doña Dahir Elguero Salcines.
  5. Don Marcos Gutiérrez Sebastián.

Suplentes:

  1. Don Víctor Espejo Gutiérrez.

Senado

  1. Doña Mercedes Boix Rovira.
  2. Don Alfonso Leonardo García-Oliva Mascarós.
  3. Doña Marta Peredo Escobedo.

 

Castellón/Castelló

Congreso

  1. Don Sebastián Bretones López.
  2. Doña Eloina Aguilella Arzo.
  3. Don Enric Moya Marza.
  4. Doña Milagros María Martínez Vargas.
  5. Don Ángel Rodríguez Casado.

Suplentes:

  1. Doña Erica Herrero Guillem.
  2. Doña Inmaculada Ocaña Gomez.
  3. Don Francesc d’ Asis Salido Sorli.

Senado

  1. Don Jesús Monleón Peiro.
  2. Doña Norma Beatriz Fernández Bermúdez.
  3. Don Francisco Porcar Rebollar.

 

Ciudad Real

Congreso

  1. Doña Juana Caro Marín (IU).
  2. Doña Beatriz Ocón Muela (IU).
  3. Don Pedro César Mellado Moreno (IU).
  4. Doña María Elena Gónzalez Cárdenas (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  5. Don Jesús Manuel Manchón Sierra (IU).

Suplentes:

  1. Don Mónico González Reyes (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  2. Doña Adoración Tomás Avivar (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).

Senado

  1. Doña Miriam Salgado Fernández (IU).
  2. Don Miguel Ramírez Muñoz (IU).
  3. Doña Carmen de la Hoz Calderón (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).

 

Córdoba

Congreso

  1. Doña Antonia Parrado Rojas.
  2. Don Francisco Cañasveras Garrido.
  3. Doña Aurora Rubio Herrador.
  4. Don Juan Balsera Santos.
  5. Doña María Dolores Blanco Ortiz.
  6. Don Pascual Campos Migueles.

Suplentes:

  1. Doña Ana Isabel Pozo Rivas.
  2. Don Miguel Villa Luque.
  3. Doña Aleyda Collazos Muñoz.

Senado

  1. Doña María Josefa Bravo Rodríguez.
  2. Don Juan Merino Cañasveras.
  3. Doña Antonia Naranjo Carmona.

 

Cuenca

Congreso

  1. Don Jacobo Medianero Millán (IU).
  2. Doña Raquel García García (IU).
  3. Don Pablo García Rubio (IU).

Suplentes:

  1. Doña Pilar García Olaya (IU).
  2. Don Mario González Fernández (IU).
  3. Doña Yésica Mínguez Delgado (IU).

Senado

  1. Doña Lorena Gallego García (IU).
  2. Don Jesús Martínez García (IU).
  3. Don Arturo Vicente Zarzuela Palacios (IU).

 

Gipuzkoa

Congreso

  1. Don Jon Hernández Hidalgo.
  2. Doña Berta María Susperregui Burguete (Independiente).
  3. Don José Ignacio Temprano Arribas (Independiente).
  4. Don Maria Aránzazu González García.
  5. Don Ubaldo Ortiz Rodrigo.
  6. Doña Blanca Merchán Ropero.

Suplentes:

  1. Don José Miguel Usabiaga Bárcena (Independiente).
  2. Doña Antonia Galiot Chups.
  3. Don Juan Luis Merino Sanabria.
  4. Doña Maria Rosa García Pérez.

Senado

  1. Don Francisco Javier Pombo González.
  2. Doña Haizea Garay Gallastegui.
  3. Don José Eugenio Rojo Pol.

 

Granada

Congreso

  1. Don Diego Castillo Caballero.
  2. Doña María Amparo Quirantes Blanco.
  3. Don Luis Cotarelo Álvarez.
  4. Doña Noelia Pérez Alameda.
  5. Don Jesús Fernández Martín.
  6. Doña María Teresa Molina Navarro.
  7. Don Alejandro Quesada Solana.

Suplentes:

  1. Doña Ana María Gallego Moreno.
  2. Don Juan Pedro Jiménez Burgos.
  3. Doña Elena Díaz Avilés.

Senado

  1. Doña Eva María Fernández Alberto.
  2. Doña Josefa Alganza Roldán.
  3. Don José Antonio Martín Rodríguez.

 

Guadalajara

Congreso

  1. Don Domingo Alcázar Martínez.
  2. Doña María del Carmen Sánchez Gómez.
  3. Don Carlos Rodríguez de la Rosa.

Suplentes:

  1. Doña Xenia Sánchez-Seco Rufo.
  2. Don Francisco Fernández Yáñez.
  3. Doña Begoña Rodríguez Fernández.

Senado

  1. Doña Adela Somolinos Julia.
  2. Don Sergio Simón Bona.
  3. Doña Nazaret García Tienda.

 
v
Huelva

Congreso

  1. Don Daniel Hernando Berger.
  2. Doña María Isabel Gutiérrez Ruíz.
  3. Don Antonio Damián García Sánchez.
  4. Doña Isabel María Salas Martín.
  5. Don Alejo Beltrán Palanco.

Suplentes:

  1. Doña María Carmen Pulgarín Medina.
  2. Don Víctor Manuel Macías Caro.
  3. Doña María Julia Perea Álvarez.

Senado

  1. Doña María José Beiras Torrado.
  2. Don Carmelo Cumbrera Santana.
  3. Don Miguel Ángel Gea Rifá.

 

Huesca

Congreso

  1. Don Alberto Ferraz Molina.
  2. Doña María Trinidad (Trini) Rincón Carmona.
  3. Don Sebastián Jerónimo Agudo Blanco.

Suplentes:

  1. Doña Ingrid Lana Esteban.
  2. Doña María Pilar Callén Ramón (Independiente).
  3. Don Florencio Jesús Escartín Claver.

Senado

  1. Don Alberto Romeo Inglán.
  2. Doña Jara Adelina Lascorz Lozano.
  3. Doña María Milva Bueno Oliván.

 

Jaén

Congreso

  1. Doña Ana Manuela Jiménez del Moral (Unión de Juventudes Comunistas de España).
  2. Don Manuel Villar Ortega (Independiente).
  3. Doña Lourdes Castro Sánchez (Independiente).
  4. Don Francisco Jesús Sevilla Duque.
  5. Doña Raquel García Cátedra.

Suplentes:

  1. Don Francisco Ruiz Galiano.
  2. Doña Catalina Marín Prados.
  3. Don José Carlos Cano Deogracia.

Senado

  1. Doña Juana Cazorla Ruiz.
  2. Doña María Soledad Gutiérrez Liebana.
  3. Don Victor Manuel Medina González.

 

León

Congreso

  1. Doña Laura Fernández Bermejo.
  2. Don Ezequiel Caride Vázquez.
  3. Doña María Pilar González Fidalgo.
  4. Don Joaquín Sarmiento Sarmiento.
  5. Doña Leticia Cervantes Díaz.

Suplentes:

  1. Don Javier Rodera Fuente.
  2. Doña María Aurora Panizo Luengo.
  3. Don Jose Luis García Alejandre.

Senado

  1. Doña Susana Carballo González.
  2. Doña María Elena Fernández Honrado.
  3. Don Faustino Cañizares Ruiz.

 

Madrid

Congreso

  1. Don Alberto Garzón Espinosa.
  2. Doña Soledad Sánchez Maroto.
  3. Don Enrique Fernando Santiago Romero.
  4. Doña Begoña Marugán Pintos.
  5. Don Víctor Alonso Rocafort.
  6. Doña Áliva Díez Martínez.
  7. Don José Abelardo Andrés Llamas.
  8. Doña Olga Sainz de Aja Iges.
  9. Doña Margarita María Ferré Luparia.
  10. Don Alberto Pérez Mayoral.
  11. Doña Lisbeth Rojas Mendoza.
  12. Don Jorge Vía Antezana.
  13. Doña Raquel Libertad Jiménez Moreno.
  14. Don Ángel Álvarez-Escarpizo San Martín.
  15. Doña Margarita Sainz Candela.
  16. Don Daniel Gismero Sanz.
  17. Doña Leire Olmeda García.
  18. Don Jorge Rodera Sánchez-Maroto.
  19. Doña María Teresa Pina Ledesma.
  20. Don José Castro Mateos.
  21. Doña Lina Verónica Gallego Obieta.
  22. Don Moh’d Jamil Nafie Qasem.
  23. Doña Eulalia Vaquero Gómez.
  24. Don Mariano Pérez Bravo.
  25. Doña Laura Blázquez del Hierro.
  26. Don Francisco Javier Manrique Carmona.
  27. Doña Haday López Portillo.
  28. Don Rafael Porrino Trenado.
  29. Doña María Mercedes del Vas Rioja.
  30. Don Antonio Rodríguez Carrillo.
  31. Doña María del Pilar León Oliva.
  32. Don Alfredo Jiménez Luengo.
  33. Doña Sagrario Losada Martínez.
  34. Don Julio José Díez Escribano.
  35. Doña Natalia María Muñoz-Casayús Latorre.
  36. Don Emilio Vicente Víctor Aguirre Papesh.

Suplentes:

  1. Doña María Isabel Quintana Díaz.
  2. Don Pedro María Echeverria Vitoria.
  3. Doña María Yolanda Rodríguez Chenel.
  4. Don Óscar Alonso Gárate Peñaloza.
  5. Doña María Yolanda Díez Chenel.
  6. Don Luis Ignacio García Reyes.

Senado

  1. Doña Eva Abril Chaigne.
  2. Doña Jaldia Abuabarka Aueda.
  3. Don Alberto Manuel Arregui Álava.

 

Málaga

Congreso

  1. Don Francisco Javier Guzmán Lucena.
  2. Doña Laura Requena Tejero.
  3. Don Juan Miguel Acejo Millán.
  4. Doña Lorena Fernández Miñarro.
  5. Don Fernando Gil Martín.
  6. Doña Ana Cortés Campos.
  7. Don Salem Alalache Alalache.
  8. Doña Brenea Caravias Chaves.
  9. Don Valentín Berrocal Ruiz.
  10. Doña Celia Pilar Sanz Arranz.
  11. Don Efraín de Jesús Campos Vidal.

Suplentes:

  1. Doña María Sierra Aznar Moral (Independiente).
  2. Don Salvador Pendón Fernández.

Senado

  1. Don Manuel Sánchez Vicioso.
  2. Doña Berta Guerrero Bravo.
  3. Don Manuel Matas Padilla.

 

Murcia

Congreso

  1. Doña Magdalena Martínez Bode.
  2. Don José Antonio Moreno Micol.
  3. Doña Rebeca González Serrano.
  4. Don Pedro Castaño Santa.
  5. Doña Susana Fernández Cuadros.
  6. Don Antonio Martínez Arboleda.
  7. Doña Victoria Rodríguez Celdrán.
  8. Don Joaquín Luís Vicente Vicente.
  9. Doña María del Rosario Conesa Celdrán.
  10. Don Edison Gabriel Vasconez Cabrera.

Suplentes:

  1. Don Miguel Ángel Montiel García.
  2. Doña Alicia Martínez Jiménez.
  3. Don Joaquín Morote García.
  4. Doña Isabel Haro Soler.

Senado

  1. Don José Daniel Espejo Balanza.

 

Navarra

Congreso

  1. Doña Begoña Alfaro García.
  2. Don Gregorio Ojer Bueno.
  3. Doña M. Isabel Ana Arboniés Bermejo.
  4. Don Joseba Eceolaza Latorre.
  5. Doña María Carmen Rubalcaba San Pedro.

Suplentes:

  1. Don Eneko Larrarte Huguet.
  2. Doña Edurne Eguino Sasiain.
  3. Don David Álvarez Yanguas.

 

Palencia

Congreso

  1. Doña María del Rocío Blanco Castro.
  2. Doña Ana María Molina Alonso.
  3. Don Miguel Ángel García Lafuente.

Suplentes:

  1. Don Serguei Sanz Gómez.

Senado

  1. Doña Mónica Inmaculada Calzada Santiago.
  2. Don Juan José Zamorano Estébanez.
  3. Doña María del Pilar González Castrillo.

 

Las Palmas

Congreso

  1. Don Francisco Javier Muñoz Alberola.
  2. Doña María Lourdes Hidalgo López.
  3. Don Juan José Rodríguez Martel.
  4. Doña Guiayara Acosta Ramírez.
  5. Don Alexis Cabrera Peña.
  6. Doña Marta Carmona Hernández.
  7. Don Sergio Catalá Carballo.
  8. Doña Sandra Vázquez Otero.

Suplentes:

  1. Don Francisco Ramón Rodríguez Guillén.
  2. Doña Ana Yasmina el Sayed Quintero.
  3. Don Alejandro Manuel Rodríguez García.

Senado

  1. Don Roberto Lorenzo Hernández Bautista. (Fuerteventura)
  2. Don David Suárez González (Gran Canaria)
  3. Don José Díaz Díaz. (Lanzarote)

 

La Rioja

Congreso

  1. Don Diego Mendiola García.
  2. Doña Idoia Eguileor Zangroniz.
  3. Don Julian Óscar Moreno Lavilla.
  4. Doña María del Carmen López Fuster.

Suplentes:

  1. Don Luis Antonio Labarga Martínez.
  2. Doña Laura García Gómez.

Senado

  1. Don Arturo Villar Villar.
  2. Doña Elisabet Calvo Pérez.
  3. Don José Fernández Crespo.

 

Salamanca

Congreso

  1. Don Javier Laso Carrero.
  2. Doña Mónica de Quevedo Gómez.
  3. Don Miguel Rodero Carazo.
  4. Doña Verónica Domínguez Hevia.

Suplentes:

  1. Don Javier Magro Hernández.
  2. Doña Rosalía López Salinas.
  3. Don Alejandro González Espino.

Senado

  1. Doña María Isabel López Blázquez.
  2. Don Alejandro Álvarez García.
  3. Don José Luis Sánchez Martín.

 

Santa Cruz de Tenerife

Congreso

  1. Don Francisco Javier Hernández Hernández.
  2. Doña Alicia Domínguez Gil.
  3. Don Gianny Fernando Herrera Santana.
  4. Doña María del Cristo Martín Francisco.
  5. Don José María Fernández Herrero.
  6. Doña Rosa Carmona Movilla.
  7. Don Alberto Cañete del Toro.

Suplentes:

  1. Don David Sánchez Aguado.
  2. Doña Nuria Hervás de Soto.
  3. Don Rayco David Dorta Hernández.

Senado

  1. Don Miguel Ángel Peraza Chinea. (El Hierro)
  2. Don Manuel Tomás Mendoza Bencomo. (La Gomera)
  3. Doña María Vanesa Catalán González. (La Palma)
  4. Doña Nayra Caraballero Pérez. (Tenerife)
  5. Don Saúl Gómez Alberola. (Tenerife)

 

Segovia

Congreso

  1. Don Jacobo Alfonso Peña Conversa.
  2. Doña Ana Peñalosa Llorente.
  3. Doña Sonia Castro Saquete.

Suplentes:

  1. Don Agustín Canales Alonso.
  2. Don Miguel Ángel Gómez Gómez.
  3. Doña María Dolores Sánchez Alameda.

Senado

  1. Don José Alberto Castaño Pascual.
  2. Doña María del Carmen Cuervo Rubio.
  3. Don José Javier Davía Herranz.

 

Sevilla

  1. Don Miguel Ángel Bustamante Martín.
  2. Doña Isabel Pulido Marín.
  3. Don Juan Clemente Sánchez.
  4. Doña Isabel Mora Toro.
  5. Don Fidel Romero Ruiz.
  6. Doña Encarnación Núñez Jiménez.
  7. Don Santiago Jiménez Torres.
  8. Doña Francisca Bejarano Albalá.
  9. Don José Gallego Casaus.
  10. Doña María Antonia Cuenca Ariza.
  11. Don Francisco Javier Martínez Galán.
  12. Doña María Dolores Rodríguez Álvarez.

Suplentes:

  1. Don Alfonso José Marín Marqués.
  2. Doña María Leonor Quevedo Ruipérez.
  3. Don Kheder Al Lahib Vela.

 

Soria

Congreso

  1. Don Ángel Alberto Flores Gaitán (IU).
  2. Doña Eva Vera Delgado (IU).

Suplentes:

  1. Doña Milagros Solano Rodrigo (Independiente).
  2. Don Eduardo Gallego Caballero (Independiente).

Senado

  1. Doña Teresa Madrid Molina (IU).
  2. Don Aarón Atanasio Romero Martín (IU).
  3. Doña Ana Isabel García Garcés (IU).

 

Teruel

Congreso

  1. Daniel Palomo Espallargas (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  2. Beatriz Llombart Sancho (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  3. Alejo Luis Galve Álvarez (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).

Suplentes:

  1. Nuria Natividad Valero López (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  2. Francisco Alberto Martín Fernández (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  3. Ana Isabel Gimeno Pérez (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).

Senado

  1. María Peña Martínez Rubio (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  2. Noelia Alegre Bielsa (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  3. Miguel Israel Forner Calvo (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).

 
v
Toledo

Congreso

  1. Doña María Olga Ávalos Rebollo (IU).
  2. Don Gaspar Torres Collado (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  3. Doña Yolanda Jiménez Redondo (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  4. Don Ricardo Gayol Rodríguez (IU).
  5. Doña María Antonia Ramos Plaza (IU).
  6. Don Juan Manuel Mota López (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).

Suplentes:

  1. Doña Lourdes López Muñoz (IU).
  2. Don José Ismael Carro Iglesias (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  3. Doña Gemma Álvarez Martín (IU).
  4. Don Eugenio Sanmartín Soto (UNIDAD POPULAR EN COMÚN).
  5. Doña Concepción Lozano García (IU).
  6. Don Eduardo Villegas González (IU).

Senado

  1. Doña María Victoria Hidalgo Lancha.
  2. Don Fidel Cardero Ampuero.
  3. Don Eloy Prol Iglesias.

 

Valencia

Congreso

  1. Don Ricardo Sixto Iglesias.
  2. Doña Roser Maestro Moliner.
  3. Don Francisco Javier Parra Molina.
  4. Doña Conxa Querol Roselló.
  5. Don Josep Vicent Langa Gómez.
  6. Doña Dulce María Escribà Ruiz.
  7. Don Gumersindo Pardo Peiró.
  8. Doña Patricia Martínez Furió.
  9. Don Marc Vendrell Martínez.
  10. Doña Patricia Salgado Alcaide.
  11. Don Rafael Pérez Gil.
  12. Doña María Purificación Martí Tomás.
  13. Don Juan Cervera Arrúe.
  14. Doña Julia Sánchez Córdoba.
  15. Don Rafael García Marín.

Suplentes:

  1. Doña M.a del Pilar Parrilla Sánchez.
  2. Don Nicolás Molina Ponce.
  3. Doña Pilar Candell Luch.
  4. Don Juan Bayona Monllor.

Senado

  1. Doña Lorena Ruiz Orden.
  2. Doña Eva María Montoro García.
  3. Don Miquel Hernández Espuig.

 

Valladolid

Congreso

  1. Don Francisco Javier de la Rosa Gutiérrez.
  2. Doña Nieves Muñumer Moreda.
  3. Don Francisco Javier García Fernández.
  4. Doña Eva Valentín Minayo.
  5. Don Rubén de Pedro Arroyo.

Suplentes:

  1. Doña Ana Arranz Sanz.
  2. Don José Antonio de Torre Remiro.

Senado

  1. Doña Doris María Benegas Haddad.
  2. Don David González Sanz.
  3. Doña Ana Olivar Sigüenza.

 

Zamora

Congreso

  1. Don Carlos Hernáez Hernández.
  2. Doña María Isabel García Muriel.
  3. Doña María Concepción Rosales de Miguel.

Suplentes:

  1. Don Faustino Álvarez Guerra.
  2. Don Julio Sánchez Quirino.
  3. Doña Beatriz Álvarez González.

Senado

  1. Doña Ana Belén González Rogado.
  2. Doña María Inmaculada Lucas Baraja.
  3. Don César Cocho Delacroix.

 

Zaragoza

Congreso

  1. Doña María Rosa Magallón Botaya.
  2. Don Chesús Yuste Cabello.
  3. Doña María Silvia Requena Hernández.
  4. Don Joan Vilá i Bonet.
  5. Doña María Jesús Palomo Casasús.
  6. Don Alberto Hipólito Sánchez García.
  7. Doña Natalia Estopiñan Ariño.

Suplentes:

  1. Don Alejandro Gascón García.
  2. Doña Isabel Ana González Galan.
  3. Don Francisco Gómez Hernando.
  4. Doña Susana Martínez Gil.
  5. Don Ricardo Santa Barbara Martínez.
  6. Doña Estela Romero Muñoz.
  7. Don Pedro Soriano Calvo.

Senado

  1. Doña Juana Moya Ibarzo.
  2. Don Adrián Tello Gimeno.
  3. Don Herminio Lafoz Rabaza.

 

Ceuta

Congreso

  1. Don Antonio Nepomuceno Moreno.

Suplente:

  1. Doña María del Carmen Medinilla Vázquez.

Senado

  1. Doña María Isabel Fernández Soto.
  2. Don Juan Antonio Alarcón Díaz.

 

Melilla

Congreso

  1. Don Rosendo Andrés Quero Visiedo.

Suplentes:

  1. Doña Jessica Púa Castillo.
  2. Don José Félix Martínez Sanz.

Senado

  1. Don Víctor Campoy Sirera.
  2. Doña Silvia María Muñoz Ruiz.

 

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Pin It on Pinterest